تبلیغات
ورودی های 88 مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور سلفچگان - به مناسبت ولادت جواد الائمه (ع)
ورودی های 88 مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور سلفچگان

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1391/03/11

 

سلام بر جوادالائمه، كه «جود» قطره ای از پیشانی بلندش، «علم» غنچه ای از گلستانِ وجودش و «حلم» گوهری از گنجینه فضایلش بود.

حضرت امام محمدتقی(ع) در دهم رجب 195 ق در مدینه منوّره متولد شد و بر شاخسار امامت شكوفا گشت. پدر بزرگوارش حضرت امام رضا(ع) و مادرش بانوی گرامی و بافضیلتی به نام «سبیكه» است كه امام رضا(ع) او را «خیزران» نامید. وقتی امام جواد(ع) به دنیا آمد، حضرت رضا(ع) فرمود: «حق تعالی به من فرزندی عطا كرده كه شبیه است به موسی بن عمران كه دریاها را می شكافت، و نظیر عیسی بن مریم است كه حق تعالی مادر او را مقدس گردانیده بود.» سپس حضرت فرمود: «این فرزند من به جور و ستم كشته خواهد شد و اهل آسمان‌ها بر او خواهند گریست، و حق تعالی بر دشمن او و كشنده او و ستم كننده بر او غضب خواهد كرد، و آنها بعد از قتل او از زندگانی بهره نخواهند دید، و به زودی به عذاب الهی خواهند رسید» حضرت امام جواد علیه السلام در سن هفت سالگی به امامت رسید و جوان ترین امام ما بود؛ اما با این حال به لطف خدا، تمام علم یك امام معصوم را داشت و به همه سؤال ها پاسخ می داد. او با همان سن كم، دانشمندترین مردم زمان خودش بود. تمام دانشمندان آن زمان از آن حضرت علم می آموختند.بعضی از دشمنان امام با كمك مأمون ستمگر، در جلسه های پرسش و پاسخ می خواستند محبوبیت آن حضرت را در بین مردم كم كنند؛ امّا چون علم آن امام معصوم، علم خدایی بود، كسی توانایی مقابله با او را نداشت. مدت امامت امام جواد(ع) شانزده سال بود. او در تمام این مدت عالم ترین افراد بود.

در سایه كلام جوادالائمه(ع):

- دوست را با سه ویژگی به دست می آورند: انصاف در معاشرت، هم‌دردی در خوشی و ناخوشی، و داشتن قلبی پاك و سالم. (بحارالانوار، ج78،ص82).

- مومن نیاز دارد به توفیقى از جانب خدا, و به پندگـویى از سوى خـودش , و به پذیرش از كسى كه او را نصیحت كند. .(تحف العقـول, ص ۴۵۷)

- اظهار چیزى قبل از آن كه محكـم و پـایـدار شـود سبب تباهـى آن است. (تحف العقـول . ص ۴۵۷)

- افزونى نعمت از جانب خدا بریده نشود تاآن هنگام كه شكر گزارى ازسوى بندگان بریده شود. (تحف العقـول . ص ۴۵۷)

- كسى كه كارى را بدون علم و دانش انجام دهد.افسادش بیش از اصلاحش خواهد بود. (مسندالامام الجواد,ص ۲۴۳)

- به تاخیر انداختن توبه نوعى خود فریبى است و وعده دروغ دادن نوعى سرگردانى است و عذر تراشى در برابر خدا نابـودى است, و پا فشارى بر گناه آسودگى از مكر خـداست. (تحف العقول,ص ۴۵۷)

و من الله توفیق
طبقه بندی: مذهبی،  مناسبتی، 
ارسال توسط مرتضی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما کدام را ترجیح می دهید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار